Den nepřečtených knih O čem je DNK Doporučujeme ke čtení Vyhodnocení

Doporučujeme ke čtení

Den nepřečtených knih je pro letošní rok za námi. Ale pátrání po času na čtení nekončí! Chceme, abychom společně nacházeli knihomolské chvilky každý den. A protože jsme vám radili, kdy, kde a místo čeho si konkrétně můžete číst, máme pro vás i konkrétní tipy. Tohle je jejich první polovina.

Motivace ráno, motivace večer, motivace 24/7

Patříš mezi ty, kteří po ránu nechávají telefon a všechny e-maily a notifikace plavat? Raději si přečteš pár řádků, které tě motivují do nového dne? Pak pro tebe máme výběr knih, které jsou k rannímu “nakopnutí” jako dělané. Čtyři dohody, kniha moudrosti starých Toltéků ti poradí, jak dosáhnout osobní svobody a životního štěstí. Jde o opravdovou klasiku motivační literatury, kterou rozhodně musíš znát. Nejen příklady pozitivní psychologie v praxi na tebe čekají v knize Vzkvétání – přináší nový a svěží pohled na to, jak dosáhnout spokojenosti. Austin Kleon tě vyzívá ke kreativitě v knize Ukaž, co děláš! Narozdíl od předchozí knihy Kraď jako umělec tady ukazuje, jak se sám stát tím, koho budou ostatní následovat, a učí nás, jak s ostatními svou kreativitu sdílet. Baví tě knihy o osobním rozvoji a time managementu? Útlá knížka Zen a hotovo je tou pravou příručkou pro tebe – je mnohem tenčí než její předchůdkyně Mít vše hotovo, ale výsledky přináší neméně skvělé.

Klasický relax

Prší venku? Nechce se ti mezi lidi? Nebo máš prostě jen volnou sobotu? I pro takovou příležitost tu máme pár tipů. Vraní dívka je knihou ze série psychothrillerů, která tě zavede na mnoho temných míst, mezi pedofily i na nacistická popraviště. Pro maximální efekt čti, když doma nikdo jiný není. Čas odejít je přemýšlivý román Jodi Picoultové, ve kterém hlavní hrdinka pátrá po matce, která se ztratila při nepravděpodobně znějícím incidentu, ve kterém její kolegyni ušlapal slon. Jak to ale vlastně bylo doopravdy? Uvař si čaj, sedni si do oblíbeného ušáku a přijď tomu na kloub. V podtitulu napínavého románu Co po ní zůstalo stojí: “Pravda bolí chvíli, ale lež bolí napořád”. Otevírá zajímavou otázku: co se o nás lidé dozví po naší smrti? Pusť se do pátrání po tom, kým opravdu byla jedna předčasně zesnulá dívka. Pokud tě baví válečná tématika a tajní agenti, otevři Na západ od svobody, knihu o mocné CIA a o tom, že i taková organizace potřebuje podivínské soukromé detektivy.

Číst a růst

Je pro tebe čtení především cestou k seberozvoji a radši než beletrii máš příběhy o tom, jak se někdo dokázal zdokonalit v tom, co dělá, vykonat úžasné věci, a návody na to, jak toho taky dosáhnout? Pak zvol jednu z následujících knížek. Od nuly k jedničce se točí kolem jedné velké myšlenky: V konkurenčním prostředí je těžké uspět, mnohem snazší a pro svět přínosnější je přijít s něčím novým. Ani ne tak o obsahu, ale formě našich profesních životů se dočteš v knize Práce na dálku. Bude jednou nenormální chodit každé ráno do kanceláře? Jaké výhody má být tak trochu nomád? Inspirativní knížka v tobě vyvolá touhu po změně. Knížka s názvem Začněte s PROČ se zabývá tím, jak důležité je pro firmy, podnikatele a různé projekty uvědomit si důvod své existence a poslání, které je žene dopředu. Každý ví, čím se zabývá, většina lidí i tuší, jak tuhle činnost nejlépe realizovat, ale vědět proč může každého posunout na novou úroveň. “Živ se tím, co tě baví” slyšíme dnes na každém rohu. Autor Startupu za pakatel ale tvrdí, že je to možné – přečti si jak.

Vlakem, autobusem, balónem? To je jedno, hlavně s knihou

Dojíždíš do práce nebo do školy hromadnou dopravou? Tak to by chtělo knihy, které dokáží rychle zaujmout a mají svižné tempo – ať už formou, nebo dějem. Poohlédni se po nové knize blogerky Barbory Šťastné, která je v tom nejlepším smyslu slova “ze života”. Určitě se najdeš na každém druhém řádku, stejně jako my. Novinku Jiřího Březiny Promlčení si dovolujeme řadit mezi nejlepší české detektivky. Má v sobě tolik tajemna – temné pohraničí, dlouho nevyřešenou vraždu… Zkus si během cesty tipnout, jak to dopadne. Všechno, co potřebuješ ke štěstí je kniha osmi povídek Eric-Emmanuela Schmitta o lidech, které spojuje touha po lásce. V každé se setkáš s jinými hrdiny, stejně jsou si ale všichni nečím podobní. Dalším blogerským počinem, který se hodí pro čtení na cestách za povinnostmi, je Deníček moderního fotra, tedy blogera-otce na mateřské dovolené, který se světu svěřuje, jaké to je, starat se o dítě-uragán, a to vše s láskou.

Číst > pít a jíst

Vyměnila jsi už pátou schůzku tohoto týdne za **volný podvečer** a rozhodla ses pro knihu? Správná volba! :-) To budeš mít čas a prostor pro něco “těžšího” a přemýšlivějšího. Myšky v kuchyni vypráví o tom, kam až může událost, kterou naplánovat nelze, zavést ženu, zvyklou plánovat vše do posledního puntíku. Geograficky ji zavede do jižní Francie, a o té se čte vždy krásně. Co takhle přečíst si Hedvábník - druhý případ Cormorana Strika z pera J.K. Rowlingové, tedy přesněji jejího alter ega Roberta Galbraitha? Novinka Sestry je román o dvou sestrách, které se narodily s darem a jsou tak trochu vědmy. Každá se vydala na úplně jinou cestu. Ponoř se do příběhu a zjisti, kam je jejich zvláštní schopnosti zavedou. Hotel v Paříži: pokoj č.3 je třetím dílem erotické trilogie. Kniha plná objetí, polibků, hotelového pokoje a intrik – taková je nejlepší právě na klidný večer doma, co kdyby ses začala červenat?

Už žádný tisk ze stolků čekáren

Časopisy jsou hezké, barevné, většinou však píší stále o stejných věcech a nepřinášejí zrovna komplexní pohled. A tak jsme usoudili, že je lepší mít nejčastější témata ze stránek časopisů v pevné vazbě, pohromadě a rozebrané více do hloubky. Například v bestselleru Body Book radí Cameron Diaz, jak z honby za krásou udělat honbu za spokojeností. Kniha je o trvalé změně životního stylu, o pohybu a o tom, jak funguje lidské tělo. Do it yourself (DIY) je současným fenoménem. Jak na výrobu domácí kosmetiky a spousty dalších věcí radí kniha Děláme si to doma sami 2. Zajímají tě posilovací triky, nebo tě čas od času bolí záda? Kniha Core trénink udělá z bolesti zad jen nepěknou vzpomínku. Kdo neběhá, jako by nebyl. A pokud tě módní vlna běhání ještě nedostihla, buď napřed s knihou Začni běhat, která ti pomůže nejen začít, ale také dosáhnout přesně toho, co od běhu očekáváš – ať už je to maraton nebo jen čas na přemýšlení.

Skvělých knih je zkrátka obrovská spousta, a ať už jste kdokoli a vaše dny vypadají jakkoli, čas na čtení se vždycky najde. Kterou jste si vybrali? ;)